fantic-motor

JUNIOR WORLD CHAMPIONS

ZANOCZ KORUNOVANÝ JUNIORSKÝ MISTR SVĚTA, STŘÍBRO PRO MANCINIHO

Nejlepší motokrosové talenty ze 40 zemí se o víkendu sjely v Nizozemsku, aby korunovaly juniorské mistry světa pro rok 2024, a Fantic Factory Racing se umístil na vrcholu s památným umístěním 1-2 ve třídě 125 ccm díky působivým jízdám a vítězstvím Noela v motokrosu. Zanocz a Simone Mancini.

Po vítězství v pěti ze sedmi kol EMX125 v této sezóně patřili jezdci Fantic XX 125 mezi favority na mistrovství světa juniorů v motokrosu FIM, které se konalo na holandském písečném okruhu Heerde. Výzvu přidaly vydatné srážky, ale Noel Zanocz rychle všem připomněl, proč je v čele mistrovství Evropy od působivého vítězství na zahájení sezóny v hlubokých píscích Riola Sardo. Zanocz vlajkou Maďarska získal pole position v nejprestižnějším závodě roku.

Simone Mancini, aktuálně třetí v pořadí EMX125 a již loni na pódiu juniorského mistrovství světa, hrdě oblékal italskou „Maglia Azzurra“ a ve své kvalifikaci zajel pátý nejrychlejší čas. Belgický jezdec Douwe Van Mechgelen se kvalifikoval na desátém místě ve své skupině a cítil se sebevědomě v nedělních veledůležitých závodech na trati, na které vyhrál jen před týdnem na Dutch Nationals.

V 1. závodě to byl Mancini, kdo měl rychlý start na druhém místě a dokázal se ujmout vedení v úvodním kole. Zanocz se rychle srovnal a dostal se na druhé místo v raných fázích závodu, než předjel svého týmového kolegu v 5. kole. Zatímco se Maďar neohlédl a získal dominantní vítězství, Mancini musel v posledním kole ještě o jednu pozici klesnout. ale přesto se podařilo udržet na silném třetím místě. Van Mechgelen přivezl domů 13. místo pro tým Belgie i přes překlopení se dvěma koly do konce, zatímco běžel devátý.

Mancini byl ve 2. závodě opět rychlý z brány. Ital si v úvodních kolech dokázal vybudovat pohodlný náskok a vyhrál rozjížďku. Zanocz měl po startu ve střední části ještě trochu práce, ale dokázal se vrátit silný a projet cílovou páskou jako druhý, čímž si zajistil skóre 1-2, které korunovalo maďarského mistra světa třídy 125cc. Bohužel Van Mechgelen narazil na malý problém a byl nucen odstoupit ve 2. závodě, ale stříbrná medaile pro Manciniho završila pro Fantic nezapomenutelný víkend.

Noel Zanocz:JUNIOR CHAMPIONS 2

„Je to velmi emotivní. V měřeném tréninku jsem byl první, v 1. závodě jsem startoval v top 10 a vyhrál jsem s pohodlným náskokem. Musím přiznat, že do druhého závodu jsem cítil tlak a můj start byl špatný. Ve třetí zatáčce jsem jel na neutrál a málem jsem havaroval; Ztratil jsem hodně pozic a ocitl jsem se mimo top 20. Podařilo se mi propracovat se opravdu rychle do top 10. Když jsem byl druhý, snažil jsem se dohnat vedoucího, ale dvě kola do konce jsem řekl: Pro mě bylo lepší vyhrát titul 1-2, než riskovat, že všechno prohraju. Se svou jízdou jsem opravdu spokojený, zvláště ve druhém závodě, kdy jsem musel opravdu tvrdě pracovat. Co mohu říci, protože znám motokros, vždy jsem snil o tom, že se stanu mistrem světa – a dnes jsem se stal mistrem světa, píši historii pro Maďarsko, a to mě dělá opravdu šťastným.“

Simone Mancini:

„Ukázal se, že to byl docela dobrý víkend. V sobotu jsem měl ve své skupině pátý nejrychlejší čas a do nedělních závodů jsem byl celkově devátý. Povedl se mi dobrý start v první jízdě a vedl jsem asi deset minut, nakonec jsem skončil na P3. Ve 2. závodě jsem startoval vpředu a pokračoval jsem k vítězství, což mi dalo celkově druhé místo za den. Jsem velmi šťastný, že jsem domů přivezl stříbrnou medaili.“